Karty kredytowe obsługiwane są przez kanał płatności PayPal.
Płatność za pomocą kart kredytowych można dokonać za pomocą kanału płatności PayPal. »

Ważne! - Przelewy poza systemem płatności na stronie.
Przypominamy wszystkim, którzy dokonują płatności poza systemem, bezpośrednio na konto firmowe (numer w zakładce "Kontakt"), iż należy w tytule przelewu podać nazwę pakietu oraz adres e-mail z rejestracji w serwisie. Proszę również o sygnał o wpłacie mailem na lem(at)astroelliott.pl. »

Fan-page serwisu AstroElliottSurfing na FB!!!
Na Facebooku działa fan-page serwisu AstroElliottSurfing. Zapraszam do polubienia:) »
Z ostatniej chwili

All in One

Fale Elliotta: Analiza elliotowska wszystkich analizowanych walorów i rynków:

Ameryka Pn.: YM.F (DJIA), SP.F (SP500), NQ.F (NASDAQ100), RJ.F (Russell2000); interwał wk, eod, 60 min i 10 min;
Polska i Euroland: DY.F (DAX), MX.F (CAC40), X.F (FTSE100), FW20, MW40 i WIG; interwał wk, eod, 60 min i 10 min;
Kryptowaluty: Bitcoin, Litecoin, Ethereum, Chainlink; interwał wk, eod, 60 min i 10 min;
Waluty: EUR/USD, GBP/USD, NZD/USD, USD/CAD, USD/JPY, EUR/PLN, USD/PLN; interwał wk, eod, 60 min i 10 min;
Towary i Metale: CL.F (ropa), HG.F (miedź), XAU/USD (złoto), XAG/USD (srebro), ZC.F (kukurydza), ZS.F (soja); interwał wk, eod, 60 min i 10 min;

UWAGA!: Aby zakupić pakiet należy najpierw zarejestrować się w Serwisie i zalogować.

Fusy na tydzień 50'11 ( 12 - 18 grudnia ) 2011-12-11 20:44

Witam i zapraszam na cotygodniowe Fusy.

 

 

AMERYKA PN/PD:

BOVESPA (interwał weekly, EOD, 60 min):

Na BOVESPIE ruch wzrostowy ma per saldo jedenaście podfal. Jest to korekcyjna liczba podfal. Albo więc podfala a Minuette zakończyła się wcześniej i szczyt był podfalą b we Flat, albo ruch był korekcyjny w charakterze. Na razie nie jest to jasne. To co wydaje się czytelne to impuls spadkowy od szczytów. Jeżeli jest to podfala c we Flat to powinna zbliżać się ku końcowi. Kontynuacja impulsowego ruchu w dół oznaczać będzie powrót spadkowego trendu głównego.

Na BOVESPIE dla v1 komentarz bez zmian. Poprawienie minimów zaneguje wersję byczą. Ruch wzrostowy na razie nie jest impulsem moim zdaniem. Potrzebna jeszcze jedna fala w górę do jego wykończenia.

Wersja niedźwiedzia ponownie jest na tapecie gdyż podfal jest jedenaście a nie pięć, dziewięć lub trzynaście. Oznacza to ruch o korekcyjnym charakterze. Dodatkowo mamy impuls spadkowy od szczytów. W razie kontynuacji będzie potwierdzał wersję drugą.

Odwrotnie na wersji drugiej. Tu ruch spadkowy musi być kontynuowany.

 

MERVAL (interwał weekly, EOD, 60 min):

Na MERVALU, o ile liczę poprawnie, ruch wzrostowy ma podfal dziewięć. Jest to impulsowa liczba podfal w strukturze (zakładam, że falka z 24.11 nie należy do impulsu w górę). Do typowego zasięgu dla fali drugiej (50%-62%) jeszcze trochę brakuje. Ruch ten najprawdopodobniej będzie Zigzagiem o strukturze 5-3-5. Jeżeli zrobi się z tego pięciofalowy impuls to zaneguje to obie prezentowane opcje. Taki układ wymagać będzie jednak zejścia poniżej 62% zniesienia fali wzrostowej.

Na MERVALU nie handlowano od 7 grudnia. Komentarz pozostaje bez zmian.

W wersji drugiej kreślona jest podfala b Minuette w Zigzagu abc jako fala c Minute. Fale b w ZZ mają nieco krótsze typowe zasięgi bo od 38% do 50%. Maksymalnie 62%.

Komentarz bez zmian.

 

DJIA (interwał weekly, EOD, 60 i 10 min):

Na DJIA i SP500 zakończyła się podfala 5 Minor w fali (a) Intermediate. Na DJIA przybrała ona formę ED i miała długość typową dla piątki w impulsie bo 62% fali pierwszej. Na SP500 takiej struktury nie da się rozpisać i samo oznaczenie fali piątej nastręcza trochę trudności. Zakładam jednak, że zakończyła się w tym samym miejscu co na DJIA. Zasięg miała również typowy (62% fali pierwszej). Obecnie na obu indeksach kreślona jest podfala (b). Fale (b) w ZZ nie należą do głębokich i znoszą typowo do 50% fali (a). Na rozpatrywanych indeksach równość podfal spadkowych wypada właśnie na 50% zniesieniu. Rynek za oceanem kozakuje trochę i walczy o dobre zamknięcie roku więc ten zasięg nie musi zostać osiągnięty.

Strategia gry zgodnie z sygnałem. Poprzednia długa została zamknięta po 12100 pkt z urobkiem 470 pkt.

Na DJIA i SP500 w wersji byczej kreślona jest podfala (b) Intermediate lub zakończyła się ona na ostatnich minimach. Jeżeli był to koniec to była ona wyjątkowo słaba i świadczy o dużej sile amatorów premii na koniec roku. Ostatnia fala wzrostowa wygląda impulsowo, ale nie mogę wykluczyć, ze jest to c we Flat jako B Minor. W związku z tym nie wykluczam jednak, że fala (b) rozszerzy się nieco w czasie i zasięgu. Strategia gry zgodnie z sygnałem.

W nowej wersji niedźwiedziej wzrosty są Zigzagiem (a)(b)(c) jako (y) w B Primary. Taki układ możliwy jest na DJIA. Na SP500 nadal możliwe jest kreślenie TR prostokątnego jako B Primary. Układ ten teoretycznie jest możliwy i na DJIA ale fala (c) Intermediate musiałaby być wyjątkowo krótka by nie przekroczyć znacząco szczytu z końca października. Strategia gry zgodnie z v1.

 

SP500 (interwał weekly, EOD, 60 i 10 min):

Na SP500 sytuacja jest omówiona powyżej. Strategia gry zgodnie z sygnałem.

 

 

 

POLSKA I EUROLAND:

DAX (interwał weekly, 60 i 10 min):

Na DAX mimo spadków nie ma na razie mowy o impulsie spadkowym. Ruch jest rwany z dużą ilością zachodzeń. Nie zmienia to na jotę oznaczeń gdyż fala A Minor, którą postuluje notacja może przybierać różne formy, z D3 włącznie. Oznacza to jedynie, że gra kontraktowa będzie trudna, z dużą ilością stop losów. Pierwsza trójka W Minor była Zigzagiem. Druga trójka Y będzie strukturą typu Flat. Tylko we Flat bowiem podfala A może mieć korekcyjny charakter. Obecnie najprawdopodobniej kreślona jest podfala a Minute w y Minute w A Minor. Cała fala A może zakończyć się w okolicach 5750 pkt. Z tych okolic powinniśmy zobaczyć dość silną falę B Minor, która może podejść spokojnie do spadkowej linii trendu. Dopiero fala C Minor powinna być bardziej czytelna i łatwiejsza do gry. Strategia gry zgodnie z v2.

Na DAX w wersji niedźwiedziej jak nie było widać impulsu w dół tak nie widać. Możliwe, że kreślona jest jakaś złożona forma fali A Minor ale to wymaga potwierdzenia dalszym ruchem spadkowym. Strategia gry zgodnie z v2.

W wersji byczej podwójna trójka którą kreślimy jest podfalą 2 Minor. Zasięg jest identyczny, czyli okolice 2750 pkt. Spadek poniżej 62% zniesienia spowoduje zmianę preferencji notacji gdyż wersja bycza będzie prawdopodobna w ok. 10%. Jeżeli chodzi o grę to zajmujemy pozycję krótką intraday przy każdym przebiciu minimów do okolic 2750 pkt. Niższe zejście uprawni do gry pozycyjnej na krótko. Wyjście ponad dzisiejsze maksima uzasadni pozycję długą intraday.

Wersję drugą wpiera brak impulsu spadkowego, ale już samo zakończenie fali 2 Minor na ostatnich dołkach wymaga potwierdzenia dalszym ruchem wzrostowym. Nie wykluczam, że obecnie kreślona jest podfala czwarta w formie małego TR w fali i Minute lub Minuette. Zejście poniżej 5900 pkt zaneguje taką interpretację. Potwierdzeniem byłoby wyjścia ponad spadkowe linie trendu. Strategia gry zgodnie z sygnałem.

 

CAC40 (interwał wk, EOD i 60 min.):

Na CAC40 w wersji pierwszej kreśli podfalę A Minor w formie impulsu. Czy ją zakończył? Na razie chyba nie. Ktoś pytał o ED na tym indeksie. Jest on możliwy ale w postaci Expanding Diagonal. W takim wypadku max dla fali v Minute to 3235 pkt gdyż fala trzecia w ED nie może być najkrótsza. Wyższe wyjście zaneguje ED.

Warto dodać, że i tu daleko na razie jest do proporcji spotykanych w impulsie. Fala v Minute wejdzie w zależność Fibo 62% z falą pierwszą na poziomie 3285 pkt. Równości być nie może bo trójka byłaby najkrótsza. Zejście poniżej 3170 wstępnie potwierdzi zakończenie fali A Minor.

Dla CAC40 być może rozpoczęła się podfala C Minor. Wymaga to jednak potwierdzenia kontynuacją ruchu wzrostowego powyżej szczytu fali A Minor. Gdyby tak się nie stało to hipoteza o zakończeniu fali B Minor upadnie. Fala ta ma miejsce na ewentualne spadki do okolic 3000 pkt. Niższe zejście zaneguje notację.

W wersji drugiej kreślona jest podfala (2) Intermediate w C Primary. Jeżeli jest to fala druga więc nie może to być trójkąt, natomiast fala C Minor w Y powinna wyjść powyżej szczytu fali W Minor. Będzie to więc swoisty test dla oznaczeń bowiem zakończenie poniżej tego szczyty będzie wskazywało jednak na TR jako kreśloną strukturę. Wyjście ponad ten szczyt natomiast neguje trójkąt.

W wersji drugiej układ w krótkim terminie jest identyczny do wersji pierwszej.

 

FW20 (interwał 60, 10 i 5 min):

Na FW20 zakończenie struktury abc Minuette skutkowało dość znaczącym podejściem. Podejściem, które w razie kontynuacji mogło uchodzić za impuls wzrostowy. Nic z tych rzeczy. Późniejsze ruchy zweryfikowały sentyment obrońców linii trendu. Jest to podręcznikowy przykład powstawania fal silnych fal x w złożonych strukturach. Gdy okazało się, że byki są w błędzie w panice się tratowały. Wg oznaczeń jest to podfala y Minuette. Jej równość z falą w Minuette wybada dokładnie na 62% zniesieniu fali wzrostowej (2195 pkt). Jest to poziom, do którego sensowne jest rozpatrywanie tego oznaczenia jako poprawne. Zamknięcie znacząco poniżej będzie dawało tylko teoretyczne szanse na kontynuację ruchu w górę (poniżej 10%). Strategia gry to pozycja krótka po 2260 pkt (przetrzymana krótka intra) ze stopem na 2215 pkt.

Na FW20 podobna sytuacja do tej opisanej dla byczej opcji na DAX. U nas również możliwe, że kreślony jest pierwszy impuls wzrostowy stopnia Minuette. Warunkiem poprawności jest brak zejścia poniżej 2212 pkt. Na wykresie widać niewielkie zachodzenie na falę pierwszą Sub-Minuette ale jeżeli czwórka zakończy się wyżej, co postuluje rozrysowany TR, to wszystko będzie OK. Strategia gry zgodnie z sygnałem. Poprzednie krótkie zostały wystopowane po 2215 pkt z niewielkim zyskiem. Na długą pozycję zaczekałbym obecnie do pokonania spadkowej linii trendu.

­

W wersji niedźwiedziej kreślona jest podfala 3 Minuette. Jej zasięg wynikający z ekspancji Fibo 162% fali pierwszej wypada w okolicach 2150 pkt. Tak głębokie zejście oczywiście zdejmie ze stołu wersję bycza oznaczeń i potwierdzi notację niedźwiedzią. Cały impuls powinien zakończyć się w okolicach 2110-2120 pkt. Ruch, który nastąpi potem zadecyduje czy spadki były falą v Minute w 1 Minor, czy impulsem wyższego stopnia w fali (c) Intermediate. Fala alt(c) Intermediate ma zasięg nieco większy, bo równość z falą alt (a) Intermediate wypada w okolicach 2000 pkt.

Jeszcze dwa zdania o podfali iv Minute w notacji głównej. Nie jest ona typowa, bo zwykle fale czwarte są falami horyzontalnymi (często trójkątami). Tu mamy odwrotną sytuację. Fala ii Minute może uchodzić za horyzontalną, a czwórka za ostrą. Obie jednak trwały mniej więcej tyle samo czasu więc nie jest bezzasadne oznaczenie obu ruchów tym samym stopniem fal. Oznaczenia z altem wykluczyć jednak nie mogę na tym etapie.

Wersję niedźwiedzią trochę przebudowałem gdyż wydaje mi się, że możemy kreślić TR jako podfala (x) Intermediate w C Primary będącej częścią większego trójkąta. Trójkąt jako (x) może być już zakończony na ostatnich maksimach (szczyt fali E Minor) ale to nie jest potwierdzone, gdyż nie mamy klarownego impulsu spadkowego. Możliwe więc, że fala E Minor przybierze bardziej złożoną formę. Sama może być małym trójkątem. Sprawa powinna się wyjaśnić już w nadchodzącym tygodniu, gdyż jeżeli nie będzie silnej kontynuacji spadkowej to oznaczać to będzie dalsze kreślenie fali E Minor. Strategia gry zgodnie z v1.

 

WIG, MW40 (interwał  60 i 10 min):

MW40:

Na WIGu sytuacja identyczna do FW20. Na MW40 musiałem inaczej oznaczyć falę (b), gdyż tu Zigzag został zanegowany. Obecnie oznaczenia postulują strukturę typu Flat.

Na szerszych indeksach sytuacja tożsama z FW20.

 

WIG20 (weekly):

Na wskaźnikach niewiele brakuje do ponownego sygnału sprzedaży na MACD. Jeżeli byki nie chcę do tego dopuścić to muszą się wziąć do roboty.

Na wykresie wskaźnikowym sytuacja bez zmian. Sygnały sprzedaży na MACD na razie nie ma.

 

W20USD (EOD):

Na W20USD zanegowany został Zigzag abc Minute. Oznacza to, że ruch wzrostowy jako a nie był impulsem a podwójnym Zigzagiem, a cała struktura fali B Minor może morfować obecnie we Flat lub TR.

Na wykresie denominowanym w USD komentarz pozostaje nadal ważny ale wygląd układu jest wyraźnie niedźwiedzi. To, na co mogą liczyć byki to ewentualna wzrostowa korelacja z wiodącymi rynkami. Sam wykres denominowany w USD wygląda źle.

 

PS: Free week dobiega końca. Obecne Fusy są ostatnią bezpłatną analizą. Bezpłatny dostęp do systemów zostanie wyłączony wraz z zamknięciem obecnej pozycji długiej i wygaśnięciem jednodniowych pakietów aktywowanych przed zamknięciem pozycji.

 

 

AZJA:

NIKKEI (interwał weekly, EOD, 60 min):

Na NIKKEI jeszcze jeden wzrost i będzie można mówić o zakończeniu fali i Sub-Minuette w c Minuette. Całość tworzy falę ii Minute w impulsie 3 Minor.

Na NIKKEI wykreślona została podfala ii Sub-Minuette. Obecnie powinniśmy zobaczyć falę iii Sub-Minuette w c Minuette. Całość utworzy podfalę ii Minute w ruchu w dół.

 

SENEX (interwał weekly i EOD):

Na SENEX jeżeli fala B Minor ma przybrać formę Flat to fala c Minute musi być kontynuowana ruchem impulsowym w górę. Zejście poniżej ostatnich minimów zaneguje notacje na korzyść opcji niedźwiedziej.

Na SENEX na razie nadal nic nie jest przesądzone. Na wykresie zaznaczyłem poziomy negacji dla każdej z prezentowanych wersji.

W wersji niedźwiedziej powinniśmy zobaczyć odwrót. Ewentualne przebicie minimów potwierdzi notację. Fala B Minor osiągnęła już typowy dla ZZ zasięg więc kontynuacja wzrostów będzie wspierała wersje byczą. Fala ta nie może wyjść ponad 62% zniesienie fali A.

Dla wersji drugiej komentarz bez zmian.

 

SHANGHAI (interwał weekly i EOD):

W Szanghaju mamy korektę ostatnich wzrostów. Niby spodziewaną ale mam kłopot z poprawnym oznaczeniem ostatnich wzrostów jako impuls, a taki powinien się pojawić w początkowej fazie ruchu jako fala d Minute. Możliwe, ze fala a Minuette zakończył się na drugim szczycie w podejściu wzrostowym ale to jest podejrzane. Dalsze ruchu potwierdzą bądź nie oznaczenia. Na razie są pod znakiem zapytania.

W Szanghaju zejście poniżej minimów jest na razie niewielkie. Neguje jednak hipotezę o impulsie wzrostowym jako podfala a Minuette. Możliwe, że cały ruch abc Minuette jako y będzie strukturą typu Flat ale do tego konieczne jest rozpoczęcie impulsowych wzrostów.

 

 

 

WALUTY:

EUR/USD (interwał EOD, 60 i 10 min):

Na EDKU małe szaleństwo ale koniec końców jednak rynek dotarł do poziomu równości y=w, o którym pisałem w poprzednim komentarzu (1.330). Niemniej nie wierzę aby dziś ktoś przynajmniej kilka razy wyleciał na stopach. Przed tym również przestrzegałem. Tak niestety wyglądają ruchy korekcyjne. Obecnie falę b Minuette uznaję za zakończoną. Dalszy spadek będzie wymagał zmiany prezentowanych oznaczeń, gdyż te postulują rozpoczęcie impulsowych wzrostów. To wymagałoby pozytywnych informacji ze szczytu Unii, w co nie bardzo chce mi się wierzyć. Strategia gry zgodnie z sygnałem. Krótkich intra na razie był nie grał a zaczekał na ewentualny sygnał do pozycyjnej krótkiej. Jeżeli chodzi o długie intra to można próbować na pokazanych poziomach. Pierwszy z nich znajduje się wewnątrz nowego kanału spadkowego. Wg mnie bezpieczniej jest zaczekać na wybicie z niego.

EDEK skacze jak kotka na rozgrzanym blaszanym dachu. Oznacza to nic innego jak brak sprecyzowanych emocji w dłuższym terminie i reagowanie na chwilowe zwroty generowane przez newsy. Nie jest to więc rynek na którym można sensownie grać. Wg mnie lepiej zaczekać na wybicie się z krótkoterminowego kanału spadkowego. Oznaczenia falowe wskazują, że powinno to nastąpić górą ale rozpisanie takich układów ma wysoce spekulacyjny charakter.

 

YEN/USD (interwał wk, EOD i 60 min):

Na Jenocie również szamotanina wewnątrz trójkąta. Obecnie, wg oznaczeń powinna być kreślona podfala d Sub-Minuette. Ja grę wewnątrz trójkątów odradzam, stąd poziomy decyzyjne ustawione są poza nim. Mimo to dziś „udało się” załapać na fałszywkę. Kto nie miał stopa poległ z kretesem.

Na Jenocie wg mnie nadal kreślona jest podfala d Sub-Minuette w trójkącie jako x Minuette. Gry wewnętrznej na trójkątach nie zalecam nikomu więc i tu zaczekałbym na wybicie.

 

USD/CAD (interwał EOD, 60 min):

Na Loonie jednak kreślona nadal jest podfala B Minor w formie Flat. Typowy zasięg dla fali B w Zigzagu to poziom od 38% do 50% zniesienia fali A. Wyjście ponad 62% neguje formację. Na razie trudno jest określić podfale w fali c Minute w B Minor gdyż jest to w zasadzie jeden strzał, ale sądzę, że ruch będzie kontynuowany co najmniej do 50% zniesienia.

Na Loonie w wersji pierwszej powinniśmy zawrócić kreśląc falę C Minor. Zejście na nowe minima potwierdzi wstępnie tę hipotezę.

Nie wykluczam jednak, że kreślony jest rozleglejszy trójkąt abcde stopnia Minute. Na razie drugorzędne znaczenie ma to, czy jest to czwórka w impulsie (jedna z fal zachodzi wyraźnie na jedynkę ale jeżeli całość zakończy się powyżej to będzie do puszczenia), czy fala X w podwójnej trójce. Ważne, że ruch wzrostowy musi być kontynuowany do okolic górnego ograniczenie TR. Zejście na nowe minima zaneguje notację zakładającą rozpoczęcie wzrostowej fali d.

 

GBP/USD (interwał EOD, 60 i 10 min.):

Na Kablu sytuacja zagmatwana nie mniej niż na EDKU. Jedyne co jest w miarę czytelne to ruch wzrostowy, który wygląda na impuls. Problemem jest późniejsze zejście, które również wygląda na impuls lub Zigzag. Interpretacji jest niestety kilka. W opcji pierwszej rozpoczęła się już fala c Minute a ostatnie ruchy to podfala 1 i 2 Minuette. W takim wypadku fala 2 Minuette powinna być już zakończona, a na pewno nie może zejść poniżej początku fali 1 Minuette. Alternatywnie jest to już cała fala c Minute w B Minor i powracamy do impulsowego spadku. W korektach typy Flat czasami fala c jest falą skróconą i nie przekracza szczytu fali a.

Kabel podskakuje chyba jeszcze bardziej niż EDEK. Wg mnie nie ma sensu brać w tym udziału. Lepiej zaczekać na rezultat tych zapasów. Wygląda na to, że za bary wziął się Euroland ze Stanami bo ruchy negujące nawet silne spadki zaczynają się po wejściu amerykanów do gry. To jest też podpowiedź jak grać na tych ruchach. W zasadzie w ciemno można brać L intra w okolicach 14.30, gdy pierwsza część dnia kończyła się solidnymi spadkami. Odwrotnie też się zdarza bo amerykanie lubią początkowo zanegować ruch europejczyków nawet jeżeli jest zgodny z ich oglądem sytuacji. Reasumując obie notacje na Kablu są do potwierdzenia przez rynek.

Inną interpretacją jest taka, że ostatni impuls wzrostowy był podfalą c Sub-Minuette w b Minuette, a obecnie kreślona jest podfala c Minuette i dopiero ta podfala zakończy falę b Minute. Ta rozpiska wydaje mi się najciekawsza z punktu widzenia poprawności wyglądu i zasięgów. Strategia gdy zgodnie z poziomami decyzyjnymi.

W wersji drugiej spadki muszą być kontynuowane w formie impulsu lub ED. Wyjście powyżej szczytu fali ii Sub-Minuette w c Minuette zaneguje notację.

 

USD/PLN (interwał EOD, 60 i 10 min):

Na USD/PLN miałem zdaje się nosa, że nie zrezygnowałem z byczych oznaczeń. Ostatnie ruchy w ramach fali iv Minute to, o ile fala wzrostowa będzie kontynuowana, ciekawy przypadek podwójnej trójki z trójkątem jako fala y Minuette oraz trójkątem jako podfala e w tym trójkącie. Rzadki przypadek, dlatego zwracam na niego uwagę. Musi on być jednak potwierdzony kontynuacja impulsowych wzrostów, gdyż nie jest to jedyny sposób traktowania tej formacji. Strategia gry to pozycje długie intra przy każdym poprawieniu maksimów. Jutro, jeżeli otworzymy się luką możliwy hook trade ale byłbym ostrożny bo luki możemy nie domknąć jeżeli rynku wpadną w panikę. Pozycja krótka będzie zasadna po przebiciu w dół poziomu 3.315.

Na USD/PLN w układzie byczym ruch wzrostowy musi być kontynuowany bez zejścia poniżej ostatnich dołków. Wstępnym potwierdzeniem rozpoczęcia fali 3 Minuette w v Minute będzie wyjście powyżej szczytu fali 1 Minuette. Strategia gry zgodnie z sygnałem.

Wersja druga, wg mnie mniej prawdopodobna obecnie to kreślenie fali 2 Minuette jako D3 wxy. W tym wypadku trójkąt byłby podfalą x Sub-Minuette. Tu zasięg ruchu jest niewielki gdyż fala y już jest mniej więcej równa fali w. Wyjście na nowe szczyty neguje notację formalnie.

Wersję drugą kontynuacja wzrostów zaneguje.

 

EUR/PLN (interwał EOD, 60 i 10 min):

Na EUR/PLN układ podobny do USD/PLN. Tu też kończę falę czwartą na trójkącie jako fala y niższego rzędu. Fala v Sub-Minuette musi rozwinąć się w pięciofalowy impuls. Strategia gry to pozycje długie intra przy każdym poprawieniu maksimów. Jutro, jeżeli otworzymy się luką możliwy hook trade, ale i tu byłbym ostrożny bo luki możemy nie domknąć jeżeli rynku wpadną w panikę. Pozycja krótka będzie zasadna po przebiciu w dół poziomu 4.465 lub bezpieczniej 4.445.

Na EUR/PLN sytuacja w krótkim terminie podobna do USD/PLN. Rynek nie ma ochoty na spadki nawet przy ociepleniu klimatu na rynkach długu czy akcyjnym. Stąd wnioskuję, że wersja bycza ma większe szanse na realizację. Strategia gry zgodnie z sygnałem.

W wersji niedźwiedziej, wg mnie mniej prawdopodobnej obecnie, kreślona jest podfala b Minuette. Wspomniany wyżej TR jest w tym wypadku podfalą b Sub-Minuette w b Minuette. Ruch ten powinien zostać zakończony na obecnych poziomach i nie może przekształcić się w impuls wzrostowy. Strategia gry zgodnie z v1.

Kontynuacja wzrostów zaneguje wersję niedźwiedzią.

 

CHF/PLN (interwał 60 min):

Na Franku nowa wersja bycza to inne rozpisanie trójkąta jako fala (4) Intermediate. Tu możliwe jest rozwiązanie takie, że fala E Minor została już zakończona i rozpoczęły się impulsowe wzrosty w ramach fali (5) Intermediate. Fala ta jednak byłaby dość krótka pod względem czasu w stosunku do pozostałych. Nie wykluczam więc dalszego meandrowania w okolicach wzrostowej linii trendu przed rozpoczęciem finalnego ruchu. Sama fala E może być również trójkątem, przypominam.

W wersji niedźwiedziej ruch wzrostowy jest podfalą b Minuette w Zigzagu jako fala d Minute. Fala ta nie powinna wyjść wyżej niż 62% zniesienie fali a Minuette. Wyższy wzrost zaneguje Zigzaga jako formację.

Wersja druga postuluje ruch spadkowy jako wykończenie fali d Minute w TR jako X Minor. Wyjście ponad szczyt fali c Minute zaneguje tę notację.

 

 

 

TOWARY I METALE:

CRUDE (interwał weekly i EOD, 60 min):

Na CRUDE ruch wzrostowy w ramach fali X Minor został zakończony. Nieco zmieniłem fale wewnętrzne bo wydaje mi się, że lepiej będzie pracował ED jako fala c Minute w X. Fala Y powinna dotrzeć więc do jego podstawy, czyli okolic 95 USD. Jeżeli ktoś chce się bawić w zajmowanie pozycji wewnątrz horyzontalnego zakresu 95-103 USD niech robi to na własną rękę z zachowaniem obowiązującego kierunku. Wg mnie na korekcyjnych układach częściej się traci niż zarabia więc zaczekałbym na sygnał i pozycyjne granie.

Na CRUDE komentarz i strategia gry bez zmian.

 

COPPER (interwał weekly, EOD i 60 min):

A jednak. Wygląda na to, że czasy wychodzenia z horyzontalnych układów zgodnie z dotychczasowym kierunkiem mamy za sobą. Kontynuacja spadków poniżej 340 USD zaneguje impuls wzrostowy, tym samym potwierdzając wersje pierwszą. Na razie wszystko jest możliwe, zwłaszcza, że nie ma czytelnego impulsu spadkowego na tym metalu. Niemniej grałbym krótkie intra przy każdym poprawieniu minimum przynajmniej do okolic spadkowej linii trendu.

Na COPPER w wersji pierwszej przebicie linii spadkowej na koniec dnia raczej zaneguje notację. Tu konieczny jest powrót do impulsowych spadków.

Wersja bycza ma ograniczenia nie tylko zasięgowe (340 USD) ale i czasowe, gdyż obecnie fala 4 Minuette trwa już trochę za długo w stosunku do podfali drugiej. Jeżeli więc jutro nie zawrócimy to będę musiał zrezygnować z takiego oznaczenia fal u wersji byczej.

Wersja bycza do potwierdzenia poprzez kontynuację wzrostów. Nowe minima zanegują notację. Strategia gry zgodnie z sygnałem.

 

GOLD SPOT (interwał weekly, EOD i 60 min):

Na GOLD mieliśmy do czynienia z niezłym czyszczeniem stopów po pierwszym impulsie w dół. Fala 2 Minuette podeszła naprawdę wysoko. Na nic to się jednak zdało. Ruch w ramach fali trzeciej po takim czyszczeniu nie powinien zakończyć się na jednodniowym spadku. Strategia gry zgodnie z sygnałem. Target dla trójki to okolice spadkowej linii trendu, która została niedawno przebita.

Na GOLD sytuacja bez zmian. Impuls spadkowy musi być potwierdzony kontynuacją ruchu w dół. Strategia gry zgodnie z poziomami decyzyjnymi.

 

SILVER (interwał weekly, 60 min):

Na SILVER w opcji spadkowej ruch w dół musi być kontynuowany. Każde wyjście na nowe maksima zaneguje hipotezę o zakończeniu fali 2 Minuette.

Na SILVER również ruch spadkowy musi być kontynuowany.

 

SOYAOIL (weekly):

Na SOYAOIL nadal wydaje mi się, ze ostatni spadek jest trójfalowy, a to implikuje kontynuację fali drugiej w bardziej złożonej formie. Nie można wykluczyć jednak, że z tej trójki zrobi się impuls spadkowy. Oznaczać to będzie rozpoczęcie fali trzeciej w impulsie w dół.

Dla SOYAOIL komentarz bez zmian.

 

Pozdrawiam

LeM


< Wstecz